Geografia myślenia – recenzja książki

“GEOGRAFIA MYŚLENIA. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?”
Richard E. Nisbett, Wydawnictwo Smak Słowa

Bez względu na to, czy pracujemy w korporacji, czy jako freelancerzy, normą stała się już współpraca w międzynarodowym gronie. Zdarzają się więc sytuacje, w których trudno jest zrozumieć, dlaczego nasz współpracownik czy partner biznesowy pochodzący z innego kraju myśli, rozumuje i postępuje w sposób, którego zupełnie nie rozumiemy. Sposób, który nas zadziwia i zaskakuje.

…i nierzadko rodzi to konflikty.

 

Okazuje się, że konflikty te mają swoje źródło przede wszystkim w naszym przekonaniu, że charakter ludzkiego myślenia jest uniwersalny i wszyscy postrzegamy i rozumujemy w taki sam sposób. Przez długi czas psychologowie zakładali uniwersalny charakter myślenia i ugruntowywali nas w tym.

Najnowsze wyniki badań pokazują, że tak nie jest.

 

Właśnie z książki „Geografia myślenia” prof. Richarda Nisbetta dowiadujemy się, że członkowie różnych kręgów kulturowych reprezentują odmienne przekonania na temat natury świata. Nie powinniśmy się temu dziwić, skoro poznajemy ten świat za pomocą innych narzędzi – i tu należy upatrywać się naszej głównej odmienności. Uświadomienie sobie tych różnic bardzo ułatwi nam współżycie i współpracę.

Dzięki „Geografii myślenia” zrozumiemy, dlaczego współcześni Azjaci są dobrzy w matematyce, a dokonują znacznie mniej rewolucyjnych odkryć niż Europejczycy. Dlaczego my, mieszkańcy Zachodu, częściej ignorujemy wpływ społeczeństwa i relacji na zachowania jednostki.

Niezwykle zajmująca lektura od Smak Słowa dla wszystkich tych, komu zależy na sprawnym funkcjonowaniu w globalnym świecie.

Geografia myślenia – recenzja książki
Tagged on: